Telefon: +90 216 418 04 24
Faks:      +90 216 414 00 28

Download


JAWS FOR WINDOWS EKRAN OKUMA PROGRAMI

JAWS 16.0.4350 Sürümleri

Not:
Jaws programının Türkçe bir sentezleyici ile konuşmasını istiyorsanız, Vocalizer Expressive Yelda sesini kurabilirsiniz.

Vocalizer Expressive Türkçe Yelda Yüksek Kalite İndir

Vocalizer Expressive YELDA Sesi

 

 

      Değerli kullanıcılarımız
Braille Teknik olarak JAWS 16.0 Türkçe sürümünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz!

JAWS 16.0.4350 Sürümünde Neler Yeni?

       Windows 10 Arayüz Desteği:
Jaws 16.0'nın bu sürümü, Windows 10 arayüzü ve uygulamaları ile uyumlu çalışabilecek şekilde derlenmiştir. Windows 10 başlat menüsü, windows gezgini ve windows 10 üzerinde çalıştırılan 3. taraf desteklenen uygulamalar ile Jaws artık uyumlu çalışmaktadır.

Jaws Olanaklar Menüsü:
Windows 7 ve önceki işletim sistemlerinde, başlat menüsü \ tüm programlar altında bulunan jaws kısayollarında; Kullanıcı klasörlerine, paylaşılan klasörlerine, program dosyalarına gözat gibi ihtiyaç duyulabilen sık kullanılan jaws kısayolları bulunuyordu. Windows 8 metro arayüzüne sahip başlangıç ekranının çıkmasıyla, jaws kısayollarına doğrudan erişim zorlaştı. Jaws 16.0'ın Türkçe sürümü ile birlikte, jaws olanaklar menüsü eklendi ve ihtiyaç duyulabilen bu alanlara erişim kolaylaştı. İnsert+O ya da JawsTuşu+Shift+O kısayolları kullanılarak erişebileceğiniz Jaws olanaklar menüsünde; Kullanıcı Ayar Klasörüme Gözat, Paylaşılan Ayar Klasörlerine Gözat, Program Dosyalarına Gözat, Donanım Anahtarı Yetki Görüntüleyicisi, ILM yetki Görüntüleyicisi, Hata Raporlarına Gözat, Sentezleyici ve Braille Yöneticisi, Yardım seçenekleri bulunmaktadır.

Jaws Araştır:
Jaws For Windows Ekran okuma programı; Görme engelli bilgisayar kullanıcılarının çevrimiçi bilgi ve haberlere daha hızlı erişimini sağlamak amacıyla bir çok gazete, ansiklopedi, sözlük ve günlük hayatta kullanabileceği bilgi sistemlerine hızlı erişimi sağlayan kaynakları içinde barındırmaktadır. Bu kaynaklar Jaws For Windows programının 16.0.1722 sürümü itibariyle Türkçe'ye uyarlanmış, Türkiye'deki görme engelli bilgisayar kullanıcılarının da bu tür kaynaklara erişimi daha kolay hale gelmiştir. Böylece bize ait siteler modül içine eklenerek etkili ve hızlı kullanma yönünde fark yaratmıştır.
Jaws Araştır merkezi olarak adlandırdığımız bu özelliğe insert+F2 tuşlarına basarak açacağınız Jaws Yöneticisi Çalıştır İletişim Kutusunda "Araştır" seçeneğini yukarı aşağı yön tuşları ile bulup üzerinde girişe basarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnsert+Aralık çubuğu tuşuna bastıktan sonra R harfine basarak doğrudan Araştır iletişim kutusuna ulaşabilirsiniz.
Jaws araştır iletişim kutusu açıldıktan sonra; bir kez Tab tuşuna basarak eklenmiş kaynakların listesine ulaşabilir, kaynaklar arasında yukarı aşağı yön tuşları ile dolaşabilir, bir kez daha tab yaparak ilgili kaynak hakkındaki kısa açıklamayı okuyabilir, ulaşmak istediğiniz kaynak üzerinde girişe basarak da ilgili kaynağa ulaşabilirsiniz. Jaws For Windows programının çevrimiçi kaynakları görüntüleyebilmesi için bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekmektedir. Okumak istediğiniz bir gazete ya da takip etmek istediğiniz bir bilgi için herhangi bir kaynak üzerinde girişe bastıktan sonra, ilgili kaynağın araştır penceresi görüntülenir. Bu pencerede hızlı gezinme tuşları, yukarı aşağı yön tuşlarını ve Tab&Shift+Tab tuşlarını kullanarak dolaşabilir, escape basarak da pencereyi kapatabilirsiniz. Genellikle haber gazete içerikleri konularına göre bağlantı şeklinde listelenir; finans, spor, namaz vakitleri gibi bilgi kaynakları ise form içerikleri ile görüntülenmektedir.

Anlık Çeviri Modülü:
Bir kitap veya makale okurken, çeviri yaparken, anlamlarını merak ettiğiniz herhangi bir kelime ile karşılaştığınızda, jaws anlık çeviri modülü ile ek vakit harcamadan çevirilerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnsert+aralık çubuğu ve Ç tuşlarına basarak ulaşabildiğiniz anlık çeviri modülünde, çevirmek istediğiniz Türkçe ya da İngilizce metni arama kutusuna yazıp girişe basarak veri tabanından sorgulayabilirsiniz. Jaws çeviri sonuçlarını otomatik olarak size okur. ayrıca çeviri modülü içerisinde, standard web gezinme tuşlarını kullanabilirsiniz. Çeviri modülü için kullanabileceğiniz diğer bir özellik ile, Jaws'un en son okuduğu öğe ya da metni Durakla (Pause) tuşuna basarak panoya kopyalayabilirsiniz.

Şemsiye alıp almamak kararını verme konusunda teknik bilgiler alın! Hava Durumu modülü:
Jaws araştır merkezine eklenmiş olan Hava durumu eklentisi; varsayılan olarak belirleyeceğiniz Türkiye'nin 81 ilinden herhangi bir ilin hava durumu bilgisini hızlı bir şekilde erişmenizi sağlamaktadır. Hava durumu eklentisi için varsayılan il bilgisini belirlemek için, İnsert+Aralık çubuğu Shift+V tuşlarına basmanız gerekmektedir. Varsa daha önceden belirlenmiş varsayılan konum bilgisi temizlenir ve sizden yeni bir konum bilgisi girmeniz istenir. Buraya yalnızca varsayılan il olarak ayarlamak istediğiniz ilin trafik plaka kodunu, Ankara için örneğin 06 yazıp girişe basmanız yeterlidir. Sonrasında size bu konumu varsayılan il bilgisi olarak kaydetme onayı gösterilir. Burada "Evet" düğmesini seçerek varsayılan konum bilginizi kaydedebilirsiniz. Varsayılan olarak ayarlanmış il için hava durumu bilgisine ulaşmak için İnsert+Aralık çubuğu V tuşlarına basmanız gerekmektedir. Bu tuşlara bastığınızda jaws otomatik olarak sunucuya bağlanır ve varsayılan il için hava durumu bilgilerini getirir. İnternet bağlantı hızınıza göre bu işlem 5 ya da 10 saniye alabilir. Bilgi görüntülendiğinde yukarı ve aşağı yön tuşları ile hava durumu bilgilerini okuyabilir, escape tuşuna basarak bu sayfayı kapatabilirsiniz.

Merak ettiğiniz konuyu ansiklopediden okumanın keyfi başka! WikiPedia modülü:
Jaws araştır merkezinde yer alan bir diğer eklentimiz ise WikiPedia ansiklopedisidir. Bu eklenti ile WikiPedia üzerinde hızlı bir şekilde araştırmalarınızı yapabilir, bir kitap okurken, ders çalışırken anlamlarını merak ettiğiniz herhangi bir kelimeyi hızlıca ansiklopedi'den sorgulayabilirsiniz. Okumakta olduğunuz bir kitap içerisinde, anlamını öğrenmek istediğiniz kelime ya da kelime grubunu işaretleyin ve İnsert+Aralık çubuğu+R tuşlarına basın. Burada sözcük ya da sözcük grubu yazım alanına seçili metnin kopyalanmış olduğunu göreceksiniz. Metin kopyalanmaz ya da siz el ile bir metin girmek isterseniz buraya araştırmak istediğiniz kelimeyi yazıp tab tuşuna basın. Kaynak listesinden WikiPedia'yı seçin ve girişe basın. Arama kutusuna yazılı metin wikipedia'da aratılacak ve size okunacaktır. Aramış olduğunuz konu ile ilgili wikipedia'da daha detaylı bilgi aramak için, açılan sayfanın altında yer alan" makalenin tamamı için tıklayın" linkini seçebilirsiniz. Bu durumda ilgili konu İnternet tarayıcısında daha detaylı bir şekilde görüntülenir.

Jaws ile Sistem sesini Kontrol et:
Çoğunlukla sistem sesini azaltmak ya da arttırmak için sistem tepsisinde yer alan hoparlör düğmesini kullanırız. Bu işlemin birden çok yöntemi olsa da, bizler için daha hızlı erişeceğimiz bir başka yöntem bulunmamaktadır. Artık jaws programı çalışır durumdayken bu işlem içinde yalnızca Kontrol+Artı Kontrol+Eksi tuşlarını kullanabiliriz. Kontrol+Numpad Artı ile sistem sesini arttırabilir, Kontrol+Numpad Eksi ile azaltabilirsiniz. Laptop klavye düzenin de ise, JawsTuşu+nokta-Virgül tuşları ile sesi ayarlayabilir, masaüstü ve laptop düzeninde kullanılan kısayol tuşlarına Shift tuşunu da ekleyerek sesi doğrudan kapatıp geri açabilirsiniz.

Jaws Denetim Masası Menüsü:
Bilgisayarımız ile ilgili çeşitli ayarlamaları yapabilmek için başlat menüsünden ya da masa üstü simgesinden ulaşabileceğimiz denetim masasını kullanmamız gerekmektedir. Jaws programını kullanırken artık burada bulunan bir çok ayar penceresine daha hızlı erişmeniz mümkün. Herhangi bir uygulama penceresindeyken yanlızca İnsert+Aralık çubuğu D tuşlarına basarak Jaws Denetim masası menüsünü etkinleştirebilir, yukarı aşağı yön tuşları ile açmak istediğiniz bir ayar kategorisini bulup girişe basarak ilgili ayar penceresine daha hızlı ulaşabilirsiniz.

PDF Belgeler için Geliştirilmiş Optik Karakter Tanıma:
Kullanışlı OCR (Optik Karakter Tanıma) özelliği; artık tüm PDF belgelerinin taratılarak karakterik metinlere dönüştürülmesini sağlıyor!
Optik karakter tanıma özelliği; ilk olarak JAWS 13 sürümünde, Jaws'un erişemediği görsel alanlarda yer alan metinlere erişmek için ekrandaki görüntünün taratılarak metne dönüştürülmesini sağladı. Bu sürümde ise JAWS ile PDF belgelerindeki görsel metinleride metne dönüştürmeniz mümkün. Bunun için jaws 16.0 çalışıyorken Adobe Reader uygulaması ile bir PDF belgesini açın, İnsert+Boşluk çubuğu+O tuşlarına ve ardından D harfine basın. Optik Karakter Tanıma açık PDF belgesi için başlamış olacaktır. Belgenin uzunluğuna göre tarama işlemi biraz zaman alabilir. Tarama işlemi tamamlandığında, sonuçlar bir html sonuç ekranında görüntülenir. Açılan bu sayfada mevcut Web görünümündeki standart gezinme tuşlarını kullanarak dolaşabilir, buradaki metinleri kopyalayarak diğer belgelerinize aktarabilirsiniz.
Not: Optik karakter tanıma özelliğini kullanırken, taratılan metnin diline göre dil seçiminizi, Jaws ayar merkezinden yapmanız gerekmektedir. Bu ayarları İnsert+F6 ile açacağınız Ayar merkezini açtıktan sonra, arama kutusuna dil yazarak ulaşabileceğiniz "birincil tanıma dili-ikincil tanıma dili" seçeneklerinden belirleyebilirsiniz. İlgili ayarların üzerinde F6 tuşuna bastıktan sonra, açılan dil listesinden metnin diline uygun dili örneğin Türkççe, seçtikten sonra girişe basarak yapılan değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

JAWS 16 MathML Desteği:
MathML, Matematik işlemlerinin WEB görünümünde gösterilmesini sağlayan bir matematik işlem görüntüleme dilidir. Jaws ile MathML formatında yazılan kitaplar ve matematik işlemlerini okurken; bir matematik sorusunu öğretmenin sınıftaki öğrencilere okuduğu doğallıkta seslendirmektedir. JAWS şuan için yanlızca İnternet Explorer'da, MathJax tarafından verilen MathML içeriğini destekler. MathJax tutarlı bir görünüm sağlamak ve tarayıcılar arasında matematik içeriğini görüntülemek için web geliştiricileri tarafından kullanılan popüler bir JavaScript kütüphanesidir. Jaws, ilerleyen günlerde diğer uygulamalar ve formatlar için de MathML desteği sağlamak üzere güncelleştirilecektir. Örnek Bir MathML Sayfası İçin Buraya Tıklayın

Yarı Otomatik Form Kipi:
Yeni Yarı Otomatik Form kipi özelliği kullanıcılara otomatik kullanma kolaylığı sağlarken, el ile kullanma imkanlarıda sunuyor.
Yarı otomatik form kipi ayarlandığında, bir Web görünümünde Tab ve Shift+Tab tuşlarıyla gezinildiğinde form kipine otomatik olarak geçilir ve doğrudan yazmaya başlarsınız. Fakat yön tuşları ile gezinildiğinde form kipi otomatik açılmaz, bu durumda web görünümlerinde gezinmeniz kesintiye uğratılmamış olur.
Yarı otomatik form kipi ayarlarını; Seri ayarlar yöneticisinden (İnsert+V), ya da jaws Ayar merkezinde (insert+F6) Form Kipi ayarları bölümünden yapabilirsiniz.

JAWS Komutlarında Ara:
Jaws; çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için bir çok kısayol tuş kombinasyonlarına sahiptir. Bu tuş kombinasyonlarını genel her yerde kulanabilirken, Microsoft word, İnternet Explorer vb. uygulamalara özel olarak da kullanabilirsiniz. Hatta JAWS ile bir Braille Ekran kullanıyorsanız, bu kombinasyonları braille ekran üzerinde de uygulayabilirsiniz.
Jaws ile kullanılabilen tüm tuş kombinasyonları hakkında bilgiye, Jaws yardım sayfasından ulaşılabilmektedir. Ancak, kullanımı kolaylaştırmak ve uygulamalara özel tuş kombinasyonlarına anında erişimi kolaylaştırmak için, Jaws komutlarında ara özelliğini JAWS'a bu sürümde ekleyerek, kullanıcıların uygulamalar üzerinde daha pratik dolaşımını sağlamaktayız. İleri düzey bir kullanıcı için insert+Yukarı yön tuşu üzerinde bulunan karakteri okuma ya da İnsert+T üzerinde bulunulan pencere başlığını okuma gibi tuş kombinasyonları sürekli kullanılan kombinasyonlar olabilir. Fakat yeni bir kullanıcı için bu tür tuş kombinasyonları Jaws'u kullanabilme ve uygulamalara daha fazla hakim olabilme açısından çok önemlidir. Aynı zamanda ileri düzey bir kullanıcı için, Excel'de formüller üzerinde çalışırken bir tuş kombinasyonu bulmanız gerekebilir. Bu durumda insert+Boşluk çubuğu ve J harfine basarak Jaws komutlarında arama kutusuna rahatça ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnsert+F2 Jaws yöneticisi çalıştır penceresinde, Jaws komutlarında ara seçeneğinden ya da Jaws olanaklar menüsünden yine aynı seçeneğe ulaşabilirsiniz. Jaws komutlarında ara ekranı açıldığında, internet explorer'deki gibi bir HTML ekranı görüntülenir. Bu ekranda mevcut hızlı gezinme tuşlarını kullanabilir, arama kutusuna aramak istediğiniz tuş kombinasyonunu yazarak Örneğin; (Konuşma Geçmişi) kelime grubunu arattığınızda "İnsert+Boşluk Çubuğu H" tuş kombinasyonuna rahatça ulaşabilirsiniz.

JAWS ile Microsoft Word 2013 Kullanıcı Arabirimi Otomasyonu desteği:
Jaws Microsoft Word 2013 ile kullanıldığında, UIA desteği sağlanıldığından artık daha performanslı olacaktır ve Word üzerindeki tepkimeleri artmış olacaktır. Kullanıcılar bunu ilk kullanımından itibaren gözlemleyebilecekler ve JAWS imlecini belge üzerinde görüntülenen metni okumak için kullanabileceklerdir.

Ses profilleri için geliştirilmiş dil desteği:
Eğer ki jaws ile birden fazla dil kullanıyorsanız, bu sizin için çok yararlı bir özellik olacaktır. Artık, aynı sentezleyici üzerinde kurulu farklı dillerdeki sesler için ayrı ayrı ses profili oluşturmanız mümkün. Örneğin Vocalizer Expressive için kullandığınız Türkçe ses için yaptığınız bir ses ayarı ile, Vocalizer Expressive için kurulu ingilizce ses için yapacağınız ses ayarları farklı olabilir ve bunları farklı uygulamalarda yine farklı farklı olacak şekilde ayarlayabileceksiniz. Ayrıca JAWS dilleri sapta özelliği ile bir ingilizce metin okuduğunuzda yaptığınız ses profilindeki ingilizce ses ile jaws seslendirme yapacağı gibi, Türkçe bir metin okuduğunuzda da Türkçe ses için yaptığınız ses ayarına geçiş yaparak Türkçe ses profilindeki ayarlar ile seslendirme yapacaktır. Ayrıca, Seçili sentezleyici için yüklü diller arasında hızlı geçiş yapmak için, Kontrol+Başlat Tuşu+L tuşlarını kullanabilirsiniz.

Jaws 16.0 Windows XP için desteği Durduruldu:
Microsoft, Nisan 2014 itibariyle Windows XP işletim systemine desteğini durdurduğunu duyurmuştu. Microsoft'un bu kararına dayanarak, JAWS 16.0'ı yanlızca Windows Wista ve üzeri işletim systemlerinde kullanabilirsiniz. Windows XP kullanıcıları, Bu sayfanın altında yer alan JAWS 15.0 ve altı sürümlerini kullanmaya devam edebileceklerdir.

Windows 8.1 için Bazı metro uygulamalarına Destek:
Jaws 16.0 ile birlikte Windows 8.1'in bir çok metro uygulaması artık daha erişilebilir. Son olarak bu uygulamalar listesine Okuma listesi, Kişiler, hava durumu, Posta gibi uygulamalar eklenmiştir. Bu uygulamalar Dokunmatik imleç kullanılarak daha erişilebilir kullanılabilmektedir.

Standart Ev kullanımı İçin "Ticari Olmayan" Lisanslar:
Günümüzde Yeni satılan bilgisayarların pek çoğu, Windows 7 ya da Windows 8 Ev Kullanım sürümleri yüklü olarak gelmektedir. Ayrıca, kurumlar ve şirketlerde genellikle gelişmiş kullanıcılar tarafından Profesyonel sürümler de tercih edilebilmektedir. Buna bağlı olarak, artık JAWS 16.0 sürümü için bilgisayarı kullandığınız Windows sürümüne göre Ev kullanımı "Ticari olmayan" ya da Profesyonel "Professional Edition" sürüm lisanslarını satın alabileceksiniz. Ayrıca JAWS açılırken, lisans türünü "Ev Kullanım Sürümü" veya "Profesyonel Sürüm" şeklinde seslendirecek; Jaws Ana Penceresinde de ev kullanımı "Ticari Olmayan" veya "Profesyonel Sürüm" şeklinde gösterilecektir.

Dokunmatik Ekranlar İçin JAWS Programından Çıkma Hareketi: Artık Jaws programından çıkmak için, dokunmatik ekran kullanırken, beş parmak ile üçlü dokunma hareketini kullanabilirsiniz. Bu hareket, klavyeden basılan İnsert+F4 tuş kombinasyonuna benzer.

Üçüncü Taraf Braille Sürücüsü Güncelleştirmeleri:
Jaws 16.0 aşağıdaki üçüncü taraf Braille sürücülerini içerir. Bu sürücüler, jaws kurulumu tamamlandıktan sonra, Sentezleyici ve Braille Yöneticisi kullanılarak etkinleştirilebilir.
• Esys ve Iris braille ekranlar için yeni EUROBRAILLE sürücüleri.
• Brailliant ailesi için yeni Humanware sürücüleri.
• Optelec için Yeni 640 sürücü güncelleştirmeleri.
• Güncel HandyTeck sürücüleri.

Geliştirilmiş JAWS Kurtarma:
Jaws bir uygulama ile çalışırken 15 saniye boyunca yanıt vermiyor ise, otomatik olarak kapatılır ve geliştirilmiş kurtarma özelliği sayesinde 30 saniye içinde yeniden başlatılır.

JAWS Yardım Menüsüne "Daha Fazla Ses" seçeneği Eklendi:
Eğer ki farklı dillerde daha fazla Vocalizer Expressive sesi indirmek isterseniz, Yardım menüsündeki Daha Fazla Ses seçeneğini kullanarak Vocalizer Expressive indirme sayfamıza doğrudan ulaşabilirsiniz. Önceki sürümlerde bu seçenek, Yardım menüsü altındaki Web kaynakları alt menüsünde yer alıyordu. Bu seçeneğe erişmek daha kolay olması açısından bu sürümde, ana menünün altındaki yardım menüsüne eklenmiştir.

Jaws 16.0.4350 Düzeltme ve yeni ek özellikler

Aşağıda JAWS 16.0.4350 sürümü için eylül 2015 itibariyle yapılan ek düzeltmeler bulunmaktadır:
• Jaws Araştır internet kaynaklarına ait içerik güncellemeleri yapıldı.
• Windows live mail içerisinde, mesaj bilgilerinin okunma sorunu giderildi.
• Çok satırlı HTML form düzenleme alanlarına girerken ve çıkarken Jaws'un sonlanmasına yol açan bir sorun giderildi.
• Windows 7 başlat menüsünde, arama sonuçlarının Braille Ekranlarda görüntülenmeme sorunu giderildi.
• Jaws ikili kullanım esnasında yaşanan sorunlar giderildi.
• Çok büyük metin bulunan bir belgeden kopyalama yaparken kısa süreli donmaya yol açan bir sorun giderildi, artık kopyalama işlemlerini anında yapabilirsiniz.
• Adobe'nin Acrobat Reader DC uygulamasında PDF belgelerinde OCR işlemini engelleyen bir sorun giderildi.
• Google Chrome'da açılır menüler artık Alt+Yukarı yön tuşu ile kapatılabilir.
• Outlook.com üzerinde alt tuşu ile öğeleri etkinleştirebileceğiniz kısayollar artık erişilebilir.
• Bir dosya indirmek için bağlantıya tıklandığında, indirme işleminin başladığını jaws duyurmuyordu, artık bu mesaj bildiriliyor ve ekranda flash mesajı olarak gösteriliyor.
• Form kipi açıkken düzenleme kutularındaki metinler insert+yukarı yön tuşu ile okunmuyordu, bu sorun düzeltildi.
• Windows 10'da; alt+Tab ve Alt+Shift+Tab ile görev çubuğu öğeleri arasında dolaşırken, Jaws'un gereksiz seslendirdiği "liste kutusu" "grup kutusu" gibi ibareler artık okunmuyor ve direk öğe isimleri seslendiriliyor.
• Vocalizer Expressive Türkçe Yelda sesi için 100'a yakın kelime düzeltmesi eklendi ve Yelda sesi ile metinler artık daha anlaşılır.

  

 

JAWS için Türkçe Vocalizer Expressive Sesleri

 

 

Güncel Haberler

JAWS 16 sürümü Yayınlandı!

Jaws for Windows 16 versiyonu çok yeni özellikleriyle sunuldu. Matematik okuma ve Görüntü formatlı PDF belgelerini Optik Karakter Tanıma özelliğini kullanarak tarama özellikleri ile, Dünyada Görmeyenlerin Gözde Ekran Okuyucusu olmaya devam ediyor.

Braille Teknik olarak JAWS 13 Türkçe sürümünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz. sayfamızda hem 32 bit hem de 64 bit Windows sürümleri için Türkçe kurulum paketlerini bulabilirsiniz.


Dezavantajlı Grupların Hayat Kalitesinin artırımı için Konya İli Engelsiz Kent Projesi devam ediyor.

Türkiye Görmeye engelliler Derneği Genel merkezinde laboratuar kurarak istihdama yönelik Call Center yazılımızla görmeyenlere Call Center eğitimi verme işi devam ediyor..

Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesinde Körleri istihdama yönelik kurduğumuz laboratuarda santral operatörlüğü kursları devam ediyor...

Engellilerin günlük hayatlarını, yardıma gerek duymadan idame ettirebilmeleri için sunduğumuz ürünlerimiz...
Görme engelli vatandaşlarımıza sunduğumuz en son teknolojik ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.
Az gören vatandaşlarımıza sunduğumuz en son teknolojik ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.
Az gören veya görme engelli vatandaşlarımıza sunduğumuz baskı ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Braille Teknik Azerice Site Braille Teknik Rusça Site