Telefon: +90 216 418 04 24
Faks:      +90 216 414 00 28

Download


JAWS FOR WINDOWS EKRAN OKUMA PROGRAMI

Değerli kullanıcılarımız

       Braille Teknik olarak JAWS 16.0 Türkçe sürümünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.


       JAWS 16.0 Ne Yeni?

PDF Belgeler için Geliştirilmiş Optik Karakter Tanıma

     Kullanışlı OCR (Optik Karakter Tanıma) özelliği; artık tüm PDF belgelerinin taratılarak karakterik metinlere dönüştürülmesini sağlıyor!
     Optik karakter tanıma özelliği; ilk olarak JAWS 13 sürümünde, Jaws'un erişemediği görsel alanlarda yer alan metinlere erişmek için ekrandaki görüntünün taratılarak metne dönüştürülmesini sağladı. Bu sürümde ise JAWS ile PDF belgelerindeki görsel metinleride metne dönüştürmeniz mümkün. Bunun için jaws 16.0 çalışıyorken Adobe Reader uygulaması ile bir PDF belgesini açın, İnsert+Boşluk çubuğu+O tuşlarına ve ardından D harfine basın. Optik Karakter Tanıma açık PDF belgesi için başlamış olacaktır. Belgenin uzunluğuna göre tarama işlemi biraz zaman alabilir. Tarama işlemi tamamlandığında, sonuçlar bir html sonuç ekranında görüntülenir. Açılan bu sayfada mevcut Web görünümündeki standart gezinme tuşlarını kullanarak dolaşabilir, buradaki metinleri kopyalayarak diğer belgelerinize aktarabilirsiniz.
     Not: Optik karakter tanıma özelliğini kullanırken, taratılan metnin diline göre dil seçiminizi, Jaws ayar merkezinden yapmanız gerekmektedir. Bu ayarları İnsert+F6 ile açacağınız Ayar merkezini açtıktan sonra, arama kutusuna dil yazarak ulaşabileceğiniz "birincil tanıma dili-ikincil tanıma dili" seçeneklerinden belirleyebilirsiniz. İlgili ayarların üzerinde F6 tuşuna bastıktan sonra, açılan dil listesinden metnin diline uygun dili örneğin Türkççe, seçtikten sonra girişe basarak yapılan değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

JAWS 16 MathML Desteği

     MathML, Matematik işlemlerinin WEB görünümünde gösterilmesini sağlayan bir matematik işlem görüntüleme dilidir.
     Jaws ile MathML formatında yazılan kitaplar ve matematik işlemlerini okurken; bir matematik sorusunu öğretmenin sınıftaki öğrencilere okuduğu doğallıkta seslendirmektedir.
     JAWS şuan için yanlızca İnternet Explorer'da, MathJax tarafından verilen MathML içeriğini destekler. MathJax tutarlı bir görünüm sağlamak ve tarayıcılar arasında matematik içeriğini görüntülemek için web geliştiricileri tarafından kullanılan popüler bir JavaScript kütüphanesidir. Jaws, ilerleyen günlerde diğer uygulamalar ve formatlar için de MathML desteği sağlamak üzere güncelleştirilecektir.
     Örnek Bir MathML sayfası için Buraya Tıklayın

Yarı Otomatik Form Kipi

     Yeni Yarı Otomatik Form kipi özelliği kullanıcılara otomatik kullanma kolaylığı sağlarken, el ile kullanma imkanlarıda sunuyor.
     Yarı otomatik form kipi ayarlandığında, bir Web görünümünde Tab ve Shift+Tab tuşlarıyla gezinildiğinde form kipine otomatik olarak geçilir ve doğrudan yazmaya başlarsınız. Fakat yön tuşları ile gezinildiğinde form kipi otomatik açılmaz, bu durumda web görünümlerinde gezinmeniz kesintiye uğratılmamış olur.
     Yarı otomatik form kipi ayarlarını; Seri ayarlar yöneticisinden (İnsert+V), ya da jaws Ayar merkezinde (insert+F6) Form Kipi ayarları bölümünden yapabilirsiniz.

JAWS Komutlarında Ara

     Jaws; çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için bir çok kısayol tuş kombinasyonlarına sahiptir. Bu tuş kombinasyonlarını genel her yerde kulanabilirken, Microsoft word, İnternet Explorer vb. uygulamalara özel olarak da kullanabilirsiniz. Hatta JAWS ile bir Braille Ekran kullanıyorsanız, bu kombinasyonları braille ekran üzerinde de uygulayabilirsiniz.
     Jaws ile kullanılabilen tüm tuş kombinasyonları hakkında bilgiye, Jaws yardım sayfasından ulaşılabilmektedir. Ancak, kullanımı kolaylaştırmak ve uygulamalara özel tuş kombinasyonlarına anında erişimi kolaylaştırmak için, Jaws komutlarında ara özelliğini JAWS'a bu sürümde ekleyerek, kullanıcıların uygulamalar üzerinde daha pratik dolaşımını sağlamaktayız. İleri düzey bir kullanıcı için insert+Yukarı yön tuşu üzerinde bulunan karakteri okuma ya da İnsert+T üzerinde bulunulan pencere başlığını okuma gibi tuş kombinasyonları sürekli kullanılan kombinasyonlar olabilir. Fakat yeni bir kullanıcı için bu tür tuş kombinasyonları Jaws'u kullanabilme ve uygulamalara daha fazla hakim olabilme açısından çok önemlidir. Aynı zamanda ileri düzey bir kullanıcı için, Excel'de formüller üzerinde çalışırken bir tuş kombinasyonu bulmanız gerekebilir. Bu durumda insert+Boşluk çubuğu ve J harfine basarak Jaws komutlarında arama kutusuna rahatça ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnsert+F2 Jaws yöneticisi çalıştır penceresinde, Jaws komutlarında ara seçeneğinden ya da Jaws olanaklar menüsünden yine aynı seçeneğe ulaşabilirsiniz. Jaws komutlarında ara ekranı açıldığında, internet explorer'deki gibi bir HTML ekranı görüntülenir. Bu ekranda mevcut hızlı gezinme tuşlarını kullanabilir, arama kutusuna aramak istediğiniz tuş kombinasyonunu yazarak Örneğin; (Konuşma Geçmişi) kelime grubunu arattığınızda "İnsert+Boşluk Çubuğu H" tuş kombinasyonuna rahatça ulaşabilirsiniz.

JAWS ile Microsoft Word 2013 Kullanıcı Arabirimi Otomasyonu desteği

     Jaws Microsoft Word 2013 ile kullanıldığında, UIA desteği sağlanıldığından artık daha performanslı olacaktır ve Word üzerindeki tepkimeleri artmış olacaktır. Kullanıcılar bunu ilk kullanımından itibaren gözlemleyebilecekler ve JAWS imlecini belge üzerinde görüntülenen metni okumak için kullanabileceklerdir.

Ses profilleri için geliştirilmiş dil desteği

     Eğer ki jaws ile birden fazla dil kullanıyorsanız, bu sizin için çok yararlı bir özellik olacaktır. Artık, aynı sentezleyici üzerinde kurulu farklı dillerdeki sesler için ayrı ayrı ses profili oluşturmanız mümkün. Örneğin Vocalizer Expressive için kullandığınız Türkçe ses için yaptığınız bir ses ayarı ile, Vocalizer Expressive için kurulu ingilizce ses için yapacağınız ses ayarları farklı olabilir ve bunları farklı uygulamalarda yine farklı farklı olacak şekilde ayarlayabileceksiniz.
     Ayrıca JAWS dilleri sapta özelliği ile bir ingilizce metin okuduğunuzda yaptığınız ses profilindeki ingilizce ses ile jaws seslendirme yapacağı gibi, Türkçe bir metin okuduğunuzda da Türkçe ses için yaptığınız ses ayarına geçiş yaparak Türkçe ses profilindeki ayarlar ile seslendirme yapacaktır.
     Ayrıca, Seçili sentezleyici için yüklü diller arasında hızlı geçiş yapmak için, Kontrol+Başlat Tuşu+L tuşlarını kullanabilirsiniz.

Jaws 16.0 Windows XP için desteği Durduruldu

     Microsoft, Nisan 2014 itibariyle Windows XP işletim systemine desteğini durdurduğunu duyurmuştu. Microsoft'un bu kararına dayanarak, JAWS 16.0'ı yanlızca Windows Wista ve üzeri işletim systemlerinde kullanabilirsiniz.
     Windows XP kullanıcıları, Bu sayfanın altında yer alan JAWS 15.0 ve altı sürümlerini kullanmaya devam edebileceklerdir.

Windows 8.1 için Bazı metro uygulamalarına Destek

     Jaws 16.0 ile birlikte Windows 8.1'in bir çok metro uygulaması artık daha erişilebilir. Son olarak bu uygulamalar listesine Okuma listesi, Kişiler, hava durumu, Posta gibi uygulamalar eklenmiştir. Bu uygulamalar Dokunmatik imleç kullanılarak daha erişilebilir kullanılabilmektedir.

Standart Ev kullanımı İçin "Ticari Olmayan" Lisanslar

     Günümüzde Yeni satılan bilgisayarların pek çoğu, Windows 7 ya da Windows 8 Ev Kullanım sürümleri yüklü olarak gelmektedir. Ayrıca, kurumlar ve şirketlerde genellikle gelişmiş kullanıcılar tarafından Profesyonel sürümler de tercih edilebilmektedir. Buna bağlı olarak, artık JAWS 16.0 sürümü için bilgisayarı kullandığınız Windows sürümüne göre Ev kullanımı "Ticari olmayan" ya da Profesyonel "Professional Edition" sürüm lisanslarını satın alabileceksiniz.
     Ayrıca JAWS açılırken, lisans türünü "Ev Kullanım Sürümü" veya "Profesyonel Sürüm" şeklinde seslendirecek; Jaws Ana Penceresinde de ev kullanımı "Ticari Olmayan" veya "Profesyonel Sürüm" şeklinde gösterilecektir.

Dokunmatik Ekranlar İçin JAWS Programından Çıkma Hareketi

     Artık Jaws programından çıkmak için, dokunmatik ekran kullanırken, beş parmak ile üçlü dokunma hareketini kullanabilirsiniz. Bu hareket, klavyeden basılan İnsert+F4 tuş kombinasyonuna benzer.

Üçüncü Taraf Braille Sürücüsü Güncelleştirmeleri

     Jaws 16.0 aşağıdaki üçüncü taraf Braille sürücülerini içerir. Bu sürücüler, jaws kurulumu tamamlandıktan sonra, Sentezleyici ve Braille Yöneticisi kullanılarak etkinleştirilebilir.

  • Esys ve Iris braille ekranlar için yeni EUROBRAILLE sürücüleri.
  • Brailliant ailesi için yeni Humanware sürücüleri.
  • Optelec için Yeni 640 sürücü güncelleştirmeleri.
  • Güncel HandyTeck sürücüleri.

Geliştirilmiş JAWS Kurtarma

     Jaws bir uygulama ile çalışırken 15 saniye boyunca yanıt vermiyor ise, otomatik olarak kapatılır ve geliştirilmiş kurtarma özelliği sayesinde 30 saniye içinde yeniden başlatılır.

JAWS Yardım Menüsüne "Daha Fazla Ses" seçeneği Eklendi

     Eğer ki farklı dillerde daha fazla Vocalizer Expressive sesi indirmek isterseniz, Yardım menüsündeki Daha Fazla Ses seçeneğini kullanarak Vocalizer Expressive indirme sayfamıza doğrudan ulaşabilirsiniz. Önceki sürümlerde bu seçenek, Yardım menüsü altındaki Web kaynakları alt menüsünde yer alıyordu. Bu seçeneğe erişmek daha kolay olması açısından bu sürümde, ana menünün altındaki yardım menüsüne eklenmiştir.

   Sayfamızda hem 32 bit hem de 64 bit Windows sürümleri için Jaws 16.0 Türkçe kurulum paketlerini bulabilirsiniz.

 

JAWS 16.0.1516 32Bit Sürümleri

 

JAWS 16.0.1516 64Bit Sürümleri

 

JAWS için Türkçe Vocalizer Expressive Sesleri

 

 

Güncel Haberler

JAWS 16 sürümü Yayınlandı!

Jaws for Windows 16 versiyonu çok yeni özellikleriyle sunuldu. Matematik okuma ve Görüntü formatlı PDF belgelerini Optik Karakter Tanıma özelliğini kullanarak tarama özellikleri ile, Dünyada Görmeyenlerin Gözde Ekran Okuyucusu olmaya devam ediyor.

Braille Teknik olarak JAWS 13 Türkçe sürümünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz. sayfamızda hem 32 bit hem de 64 bit Windows sürümleri için Türkçe kurulum paketlerini bulabilirsiniz.


Dezavantajlı Grupların Hayat Kalitesinin artırımı için Konya İli Engelsiz Kent Projesi devam ediyor.

Türkiye Görmeye engelliler Derneği Genel merkezinde laboratuar kurarak istihdama yönelik Call Center yazılımızla görmeyenlere Call Center eğitimi verme işi devam ediyor..

Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesinde Körleri istihdama yönelik kurduğumuz laboratuarda santral operatörlüğü kursları devam ediyor...

Engellilerin günlük hayatlarını, yardıma gerek duymadan idame ettirebilmeleri için sunduğumuz ürünlerimiz...
Görme engelli vatandaşlarımıza sunduğumuz en son teknolojik ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.
Az gören vatandaşlarımıza sunduğumuz en son teknolojik ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.
Az gören veya görme engelli vatandaşlarımıza sunduğumuz baskı ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Braille Teknik Azerice Site Braille Teknik Rusça Site