YENİ!!! Jaws For Windows Ekran Okuma Programı 18.0.1835 Sürümü Yayımlandı!

Jaws For Windows Ekran Okuma Programı 18.0.2945 Sürümü Yayımlandı!

Sürüm indirme sayfası

JAWS 18.0 Neler Yeni?

Nuance Vocalizer Expressive 2.2 Sürümü Desteği:
Jaws 18.0 ile birlikte; Nuance firmasının Vocalizer Expressive 2.2 sürümü sesleri desteklenmeye başlandı. Bu sürümde Türkçe için yeni bir ses yayınlanmazken, mevcut Yelda ve Cem seslerinin kalitesi hissedilir derecede arttırılmış durumda. Yüksek kalite sesler için konuşma telaffuz düzeltmeleri ve ses kalitesinde iyiliştirmelerin yapıldığı bu sürümde, ayrıca YELDA ve CEM seslerinin sıkıştırılmış düşük kalite sesleri de kullanılabilir. Vocalizer Expressive 2.2 sürümü yalnızca Jaws 18.0 sürümü ile birlikte kullanılabilirken, yeni sürüm yüklenmediği takdirde 1.1 sürüm sesleri Jaws 18.0 ile kullanılabilmektedir. Not: Jaws 18.0 sürümü, Vocalizer Expressive 2.2
Türkçe sıkıştırılmış sesleri ile birlikte yüklenir ve kurulumdan itibaren Türkçe konuşur.

Fare Yineleme:
Önceki sürümlerde yalnızca fare imlecini Jaws İmleci ile klavye üzerinden kontrol edebilmenizi sağlayan Jaws; 18.0 ile birlikte fare yinelemesi özelliği sayesinde fiziksel fare hareket ettirilerek de imlecin odaklandığı konumu seslendirebiliyor. Fare imlecinin altındaki metinleri karakter, sözcük, satır ve paragraf kiplerinde okutabildiği bu özellik sayesinde, ayrıca Jaws üzerinde bulunulan ögenin türünü, durumunu ve tanımını da söyleyebilmektedir.
Fare Yinlemesini ayarlamak için;

1. INSERT + 6 ile Jaws ayar merkezini açın.
2. Ayarların tüm uygulamalar için geçerli olması için CTRL + SHIFT + D
tuşlarına basın.
3. TAB ile ağaç görünümü üzerine gelin ve F harfine basarak Fare Yinelemesi ögesini bulup sağ yön tuşu ile genişletin.
4. YUKARI/AŞAĞI yön tuşları ile dolaşarak Fare Yinelemesi Etkin seçeneğini bulun, etkinleştirmek için aralç çubuğuna basın.
5. AŞAĞI yön tuşu ile Fare Yinelemesi konuşmayı keser ögesine gelin. Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda, farenin hareket ettirilmesi ile mevcut konuşma durdurulur ve imlecin en son odaklandığı öğe okunmaya
başlanır.
6. AŞAĞI yön tuşu ile Fare Yineleme gecikmesi ögesine gelin. Bu seçenek, fare imlecinin bir ögeye odaklanmasından sonra, ne kadar süre sonra seslendirileceğini belirler. 0.2 saniye ile 2 saniye arasında seçim yapabilir, Bekleme yok seçeneğini seçerek imleç altındaki öğenin hemen okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarı değiştirmek için aralık
çubuğuna basabilirsiniz.
7. Fare yineleme birimi seçeneğine gelin ve fare imleci altındaki metnin karakter, sözcük, satır ve paragraf olarak nasıl okunacağını seçmek için aralık çubuğunu kullanın.
8. Öğe tanımlarını söyle seçeneğini işaretleyerek, fare imleci altındaki öğeler ile ilgili tanım bilgilerinin okunmasını
sağlayabilirsiniz.
9. Öğe kontrol türü ve durumunu söyle seçeneğini işaretleyerek, fare imlecinin altındaki öğenin türünü ve durumunun seslendirilmesini sağlayabilirsiniz.
10. Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra, TAB ile tamam düğmesine gelip ENTER ya da ARALIK çubuğuna basarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Fare yinelemesini hızlıca ayarlamak için, INSERT + ARALIK çubuğu ve harfine basıp; karakterler için C, sözcükler için W, satırlar için L, paragraflar için P, Fare yinelemesini açmak ve kapatmak için O harfine basabilirsiniz.

Önceki Jaws Sürümündeki Ayarlarınızı Taşıyın:
Jaws 18.0.2945  sisteminize kurduğunuzda, önceki Jaws sürümünde kullanmakta olduğunuz kullanıcı ayar dosyalarınız otomatik olarak algılanır ve bu ayarlarınızı Jaws 18.0.1835 içerisine taşıyabileceğiniz bir yardımcı uygulama çalıştırılır. Kullanıcı ayarlarını taşı iletişim kutusunda, ayarlarını taşımak istediğiniz eski Jaws sürümünüzü seçip Evet düğmesine basarak, tüm yapılandırmalar, Scriptler ve diğer eklemiş olabileceğiniz mataryeller jaws 18.0.2945 içerisine taşınır. Bu işlemi daha sonra yapmak için, Jaws olanaklar menüsüne eklenen İçe/Dışa Aktar alt menüsündeki Ayarları Taşı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ayarları İçe/Dışa Aktar:
Mevcutta kullandığınız kullanıcı ayarlarınızı, Scriptlerinizi, ve diğer özelleştirilmiş materyallerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşmak ya da daha sonra kullanmak üzere yedeklemek için, İçe/Dışa aktar özelliğini kullanabilirsiniz. Mevcut ayarlarınızı yedeklemek için Dışa Aktar özelliğini, bir yedek dosyasını geri yüklemek için içe aktar özelliğini kullanabilirsiniz. Jaws olanaklar menüsüne eklenen İçe/Dışa aktar alt menüsünden ayarlarınızı İçe/Dışa aktarma işlemlerini yapabileceğiniz yardımcı uygulamalara ulaşabilirsiniz. Dışa aktarma yardımcısını çalıştırdığınızda, ayarlarınızın tamamı ya da bir kısmı için yedek oluşturabilmenizi seçeceğiniz bir iletişim kutusu görüntülenir. Ayarlarınızın tamamını seçmeniz durumunda, tüm Jaws kullanıcı dosyalarınızı içeren bir paket oluşturulur. Kısmi yedeklemeyi seçmeniz durumunda, Jaws kullanıcı ayarlarından hangilerini yedeklemek istediğiniz sorulur ve seçiminize göre yedek oluşturmanız sağlanır.

Sanal İmleci Web İletişim Kutularında Kısıtlama:
Eğer ki bir WEB sayfasında çalıştırılan uygulama ile ilgili WEB iletişim kutusu görüntülenirse, Jaws otomatik olarak sanal imleci bu WEB iletişim kutusu ile kısıtlayarak sınırlandırmaktadır. Bu iletişim kutusunda dolaşırken ya da bir yazım alanına yazarken, sayfa içeriğinin diğer kısımları jaws tarafından gösterilmez. INSERT + R tuşlarına bastığınızda ya da yeni bir sayfa yüklendiğinde, WEB iletişim kutusu kısıtlaması kaldırılır.

Ses Zayıflaması:
Bu özellik ile Jaws konuşurken diğer uygulamaların sesi otomatik olarak kısılır. Jaws ile çalışırken aynı zamanda da arka planda bir müzik dinlemek istediğinizde, müzik sesinin jaws konuşmasını bastırmasın istiyorsanız, ses zayıflaması özelliğini etkinleştirerek Jaws konuşurken diğer seslerin kısılmasını sağlayabilirsiniz. Bu
özelliği etkinleştirmek için
1. INSERT + 6 ile ayar merkezini açın.
2. Ayarların tüm uygulamalar için geçerli olması için CTRL + SHIFT + D tuşlarına basın.
3. Ayar arama kutusuna ses zayıflaması yazın ve TAB tuşuna basın.
4. Ses zayıflaması kullanarak Jaws konuşurken diğer sesleri kıs onay kutusunu işaretleyin ve TAB ile tamam düğmesini bulup girişe basın.
Bu şekilde ses zayıflamasını etkinleştirmiş olursunuz. Ayrıca INSERT + Aralık çubuğu ve D harfine basarak ses zayıflamısını hızlıca açıp kapatabilirsiniz. Not: Ses Zayıflaması yalnızca Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Geliştirilmiş Jaws Dokunmatik Desteği:
Jaws 15.0 ile birlikte dokunmatik ekranlı Windows tabletlerin kullanılabilmesi sağlanmıştı. Jaws 18.0 ile birlikte ise dokunmatik ekranlı Microsoft Pro tabletler ve daha küçük ekranlı dokunmatik tabletler gibi kullanım kapsamı genişlemiş oldu. Windows hareketleri ve Jaws’a eklenen yeni parmak hareketleri ile ekranda dokunmatik dolaşım kolaylaştırıldı; Ayrıca Jaws 18.0‘ın yüklü olduğu bir tablette, Ana sayfa ve ses açma tuşlarına birlikte basarak Jaws’ı başlatabileceğiniz yeni bir kısayol eklenmiştir.

Jaws Download Linkleri

Jaws 18.0.2945 32 Bit Türkçe İndirmek İçin Tıklayınız.

Jaws 18.0.2945 64Bit Türkçe İndirmek İçin Tıklayınız.

 

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Sıkıştırılmış Sesler (13.6 MB) Tıklayınız.

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Yelda Yüksek Kalite (473 MB) Tıklayınız.

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Cem Yüksek Kalite (120 MB) Tıklayınız.