Jaws For Windows Ekran Okuma Programları

Jaws ile çalışan görme engelli resmi

 Jaws For Windows Ekran Okuma Programı


Jaws For Windows  Sürümleri indirme linkleri


JAWS 2018.1710.42 SÜRÜMÜNDE NELER YENİ?

  • JAWS Sürüm Numarası Değişikliği

Bu sürümden itibaren jaws sürüm numaraları 16.0, 17.0, 18.0 vb. gibi ardışık numaralar ile değil, yayınlandığı yılın tarihine göre numaralandırılacaktır. Bu yenilik JAWS 2018’den sonra çıkacak ZoomText ve Fusion uygulama sürümleri için de geçerli olacaktır. Bu yenilik, kullanıcıların hangi uygulamanın birbiriyle uyumlu olup olmadığının anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

  • Microsoft Edge Desteği

JAWS 2018, Windows 10’da bulunan Microsoft’un en son web tarayıcısı olan Edge için destek sunmaya başladı. Edge ile JAWS’un uyumlu olabilmesi için, Windows 10 Creators (sürüm 1703 ve üzeri) güncelleştirmesinin kurulu olması gerekmektedir.

Sanal İmleci kullanarak seçme ve kopyalama, Yer İşaretçileri, Akıllı Gezinme, Esnek Web, domain’e özgü ayarları yapılandırma ve script yazma gibi bazı özellikler Edge’de hala kullanılamamaktadır. Edge’de sayfalarda gezinme hemen hemen Internet Explorer, Chrome veya Firefox ile aynıdır. Jaws ile Edge deneyimini geliştirmek için Freedom Scientific ile Microsoft arasındaki çalışmalar halen devam etmekte olup, bu çalışmalar ışığında sonraki JAWS güncelleştirmelerinde daha fazla işlevsellik ve yeni özellik eklenecektir. Edge’de web Sayfalarını okumak için diğer tarayıcılarda olduğu gibi sanal imleç kullanılır. Web sayfalarında dolaşmak için standart okuma kısayollarını ve  birçok seri dolaşım kısayol tuşlarını hkullanabilirsiniz. Halen Edge’de henüz desteklenmeyen bazı seri dolaşım tuşları  olmasına rağmen, en çok kullanılan seri dolaşım tuşları; bağlantılar, başlıklar, paragraflar, formlar, tablolar, listeler, grafikler ve bölgeler için desteklenmektedir. Ayrıca, Sonraki güncelleştirmelerde, daha Fazla seri dolaşım tuşları desteklenecektir.

JAWS Yarı Otomatik Form kipinde, form kipini otomatik olarak yalnızca tab veya Shift+Tab ile bir form kontrolü üzerine geldiğinizde açar. Edge’nin sayfaları görüntüleme biçimine bağlı olarak, Otomatik form kipi kullanılamaz. çünkü tek bir satırda birden fazla kontrol olması mümkündür. Form alanlarına gitmek için yön tuşlarını kullanırsanız, Form kipini açmak için ENTER tuşuna basmanız gerekecektir.

Şu anda desteklenen diğer bilinen JAWS özellikleri arasında şunlar bulunur:

INSERT + F7, INSERT + F6 ve INSERT + F5 tuşlarına basarak bağlantılar, başlıklar ve form kontrollerinin bir listesini görüntüleme.

Geçerli sayfada CTRL + F tuşlarına basarak metin arama.

INSERT + F tuşlarına basarak font bilgilerini öğrenme.

Geçerli web sayfasında kullanılan dili algılayarak mevcutsa uygun dildeki sese otomatik olarak geçme.

Edge’i kullanmaya başlarken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus şöyledir; Edge, ALT tuşunu kullanarak erişilebilen herhangi bir menü çubuğuna sahip olmayan modern bir uygulamadır. Edge’e özgü özelliklere erişmek için, sayfanın en altındayken Tab tuşuna, en üsteyken

Shift+Tab’a ya da sayfa içeriğindeyken F6 tuşuna basın.

Sayfa içeriğinde dolaşırken, çeşitli kontroller arasında geçiş yapmak için Tab veya Shift+Tab tuşlarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Alternatif olarak Edge; yeni bir sekme açmak için CTRL + T, Sık Kullanılanlara erişmek için CTRL+ı, indirilenlere erişmek için CTRL+J, geçmişe erişmek için CTRL + J vb. gibi diğer tarayıcılarda bulunan kısayol tuşlarının çoğunu destekler.

  • Freedom Scientific kameraları ve Masaüstü Tarayıcıları için OCR Desteği

Adobe Reader’da, erişilemeyen görsel PDF belgelerinde bulunan metinleri ve grafik arayüzlü uygulama ekranlarında bulunan metinleri Kullanışlı OCR (Optik Karakter Tanıma) özelliği ile tanıyan JAWS; artık görüntü dosyalarındaki metinleri de tanıyarak okuyacak şekilde geliştirildi. ayrıca JAWs; Freedom Scientific’in PEARL okuma kamerası ya da herhangibir masaüstü tarayıcı ile de tarama yaparak yakalanan görüntüdeki metinleri tanımaktadır. PEARL, bir sayfanın fotoğrafını çekerek  saniyeler içinde tanımayı sağlayan yüksek çözünürlüklü taşınabilir bir belge kamerasıdır ve ayrıca odağındaki sayfa döndürüldüğünde otomatik olarak hareketi algılama moduna da sahiptir.

BMP, JPG, JPEG, GIF, TIF, TIFF, PNG, PCX veya PDF olarak kaydedilen görüntü dosyalarındaki metinleri tanımak için, Dosya Gezgini’nde bu görüntü dosyalarından birinin üzerine gelip, INSERT+ARALIK ÇUBUĞU tuşlarına basın ve ardından sırayla  O ve F harflerine basarak dosya tanıma işlemini başlatın. İşlem tamamlandıktan sonra Tanınan metin, sonuç görüntüleyicisinde görüntülenecektir. Metni okumak veya seçip diğer uygulamalara kopyalamak için standart okuma tuşlarını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, dosya gezgininde desteklenen görüntü dosyası üzerindeyken uygulama tuşuna basarak içerik menüsünü açın ve JAWS çalışıyorsa “Dosyayı JAWS ile Tanı” veya Fusion çalışıyorsa “Dosyayı Fusion ile Tanı” seçeneğini seçebilirsiniz.

Not: JAWS, güvenlik ayarlarından dolayı PDF belgelerinde OCR yapamıyorsa, PDF’yi Adobe Reader’da açmayı deneyin ve PDF belgelerini tanımak için INSERT+aralık çubuğu, O, D kısayolunu kullanın.

PEARL kamera ya da masaüstü tarayıcı ile bir belgeyi taramak ve okumak için, bir sayfayı kameranın  altına koyun ve sayfa klavuzunu kullanarak hizalandırın. Tarayıcı kullanıyorsanız ise sayfayı tarayıcı yatağına yerleştirin. Sayfanın kamera ve tarayıcıya doğru bir şekilde yerleştirdiğinize eminseniz, INSERT+ ARALIK ÇUBUĞU tuşlarına ve sırasıyla O ve A harflerine basın.

Bu, Kamera ve Tarayıcı Tanıma iletişim kutusunu açar ve PEARL USB kameranız takılıysa varsayılan seçenek olarak seçilidir. Eğer ki tarayıcınız bilgisayarınıza bağlıysa, yön tuşlarını kullanarak aygıt listesinden tarayıcınızı bulunuz. Tek sayfalı taramayı ve ardından OCR’yi başlatmak için ENTER’a basmanız yeterlidir. Birkaç saniye sonra, tanıma işlemi tamamlanır ve Tanınan metin, sonuç görüntüleyicisinde görüntülenecektir. Metni okumak veya seçip diğer uygulamalara kopyalamak için standart okuma tuşlarını kullanabilirsiniz.

Not: PEARL tarafından yakalanacak görüş alanı 9×12 inçtir.

Birden fazla sayfalı tarama yapmak için, kamera ve tarayıcı tanıma iletişim kutusunda “al” düğmesine basmadan önce, pearl kamera kullanıyorsanız “Hareket Algılayarak Çoklu-Sayfa Tanıma” onay kutusunu, tarayıcı kullanıyorsanız ve tarayıcınızın çoklu sayfa tarama besleme özelliği varsa, “varsa otomatik belge beslemesini kullan” onay kutusunu işaretleyip enter tuşuna basabilirsiniz.

kamera kullanıyorsanız fotoğraf çekim sesi duyduğunuzda geçerli görüntü yakalanmıştır ve kameranın altına yeni bir sayfa yerleştirebilir veya bir kitap tarıyorsanız sayfasını çevirebilirsiniz. PEARL herhangibir hareket algılamazsa, bir sonraki resim otomatik olarak taranır ve tanınır. Sayfaları tanımayı bitirdiğinizde, tanımayı durdurmak için INSERT+aralık ÇUBUĞU tuşlarına, ardından sırayla O ve A harflerine basın. Tarama esnasında tanımanın otomatik olarak durmasını sağlamak için, “Zamanaşımı” onay kutusunu da seçebilirsiniz. Bu sayede PEARL 30 saniye süresince herhangi bir hareket algılamazsa, tanıma işlemini otomatik olarak sonlandıracaktır.

PEARL veya bir tarayıcıdan fotoğraf çekerken JAWS, “yanlamasına”, “baş aşağı ters”, “yanlamasına ters”, “sağ taraf yukarıda” gibi sayfa yönlerinide duyurur. Bu, bir sayfanın doğru biçimde katlanarak bir zarf içerisine doğru yerleştirilmesi gereken durumlar için özellikle yararlıdır.

  • Yeni JAWS Yükleyicisi

JAWS kurulum süreci, en yeni teknolojiden yararlanmak için tamamen yeniden tasarlandı. Kurulum işlemi tek bir onay ile başlatılacak şekilde kısaltılarak jaws ve bileşenlerinin daha hızlı yüklenmesi sağlanmıştır. Jaws yükleyicisi, içerisine dahil edilen yeni Türkçe sesleri sayesinde tüm iletişim kutularını doğrudan seslendiriyor ve artık konuşan yükleyicisi olmadan kurulum gerçekleştiriliyor. 2018’i yüklerken JAWS’in eski bir sürümünü zaten çalıştırıyorsanız, kurulum esnasında eski sürüm konuşmaya devam edecek ve kurulumu bu şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

  • Sanal İmleç için Yeni Ayrıntı Seviyesi Seçenekleri

Jaws ile Sanal İmleç kullanarak bir web içeriğini okurken, listeler, tablolar ve bölgeler gibi çeşitli web alanlarının başlangıç ve bitiş noktaları belirtilir. Bu tür içerik alanları için geliştirilen bu özellik, mevcut web içeriğine hakim olan ve web öğelerinin başlangıç ve bitişlerini duymak istemeyen kullanıcıların yalnızca sayfa içeriğini duymak istemeleri halinde gereksiz olabilir.

Jaws ile Sanal imleç kullanılırken; web öğelerinin başlangıç ve bitiş noktalarının ne kadarıyla duyurulacağını belirlemek için, üç farklı seviyede ayrıntı seviyesi düzeyi bulunur. Bu ayrıntı düzeyi seviyeleri, size çeşitli web içeriklerini okurken, duymak istediğiniz ayrıntıyı kontrol etmenizi sağlar.

Bir ayrıntı seviyesi seçmek için, Ayar Merkezi’ni açın, Web / HTML / PDF’ler grubunu genişletin, buradan da Okuma grubunu genişletin ve Web Konuşma Düzeyi Seviyesi seçeneği üzerinde Aralık çubuğu tuşuna basın.

Yüksek:  JAWS web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde, web öğeleri hakkında tüm başlangıç ve bitiş noktası bilgilerini duyurur.

Orta – Bu seviye, çoğu web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde, en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır ve varsayılan ayrıntı seviyesidir.

Düşük:  JAWS web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde,  web öğelerinin başlangıç ve bitiş noktalarını mümkün olduğunca az miktarda duyurur.

Sanal imleç ayrıntı düzeyi seviyesini, belirli bir web sitesi için geçerli olacak şekilde de seçebilirsiniz. Ayrıntı düzeyi seviyesinin değişmesini istediğiniz web sitesindeyken, seri Ayarlar’ı açmak için

INSERT+V tuşlarına basın, Kişisel Web Ayarları grubuna gidin ve

Geçerli site için istediğiniz ayrıntı düzeyi seviyesini seçmek için sanal imleç düzeyi seviyesi üzerinde Aralık çubuğuna basın.

Her ayrıntı düzeyi seviyesi, en uygun deneyimi sağlamak için önceden ayarlanmıştır. Bununla birlikte, tıpkı konuşma ayrıntı seviyelerinde olduğu gibi, her seviye, yalnızca duymak istediğiniz bilgileri vermek üzere özelleştirilebilir. Örneğin, varsayılan Orta ayrıntı düzeyi seviyesini kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz, ancak JAWS’in varsayılan olarak bu düzeyde konuşulmayan birkaç öğeyi daha bildirmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıntı düzeyi seviyelerini özelleştirmek için, Ayarlar Merkezi’ni açın, Web / HTML / PDF’ler grubunu genişletin, buradan Okuma grubunu genişletin ve Web Konuşma Düzeyi Seviyelerini Yapılandır grubunu genişletin. Ardından, özelleştirmek istediğiniz ayrıntı düzeyi seviyesinde Aralık Çubuğuna basın. Sanal İmleç tarafından duyurulabilen yapısal web öğelerini listeleyen bir ağaç görünümünün olduğu bir iletişim kutusu açılır. Bir öğeyi işaretlemek veya işaretini kaldırmak için Aralık Çubuğu’nu kullanın ve değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı seçin.

  • “Belge ve Web Sayfaları Yüklendiğinde Otomatik Olarak Oku”

Seçeneği Ayar Merkezi’ne Eklendi

Bir PDF belgesi veya web sayfası yüklendikten sonra JAWS’in içeriği otomatik olarak okumaya başlayıp başlamayacağını belirleyen bu seçenek, Ayar Merkezine ve seri Ayarlara eklenmiştir. Önceden, bu seçenek yalnızca Fusion kullanıcıları tarafından kullanılabiliyorken, JAWS kullanıcıları tarafından da kullanılmak üzere genişletildi.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde, JAWS web sayfalarını ve PDF belgelerini yüklendiğinde otomatik olarak okumaya başlar. JAWS’in otomatik olarak okumaya başlamasını istemiyorsanız devredışı bırakabilirsiniz..

Fusion veya FSReader’ı kullanılırken bu ayar varsayılan olarak kapalıyken, yalnızca Jaws kullanıldığında ise açıktır.

  • Windows 10’da Microsoft Mobil Sesleri için Destek

JAWS, Microsoft’un Universal Windows Platformu için geliştirdiği yeni bir konuşma arabirimi olan Microsoft Mobile seslerini artık destekliyor.

Windows 10’da JAWS çalıştırıyorsanız, Ses Ayarları iletişim kutusunda ve Bir Ses Profili Seç iletişim kutusunda Microsoft Mobile profilini seçebilirsiniz. Mevcut sesler yüklü Windows diline göre değişmekte olup, Türkçe için bir adet (Tolga) sesi, ingilizce için 3 adet ses bulunmaktadır. Bölge ve Dil ayarları aracılığıyla ek dil paketlerini indirip yükleyebilir,  bu sayede ek sesleri ekleyebilirsiniz.

  • Liblouis Braille Çeviricisi Güncellendi

JAWS 2018, popüler Liblouis braille çeviri tablolarının en son sürümünü içerir. Bu, kullanıcılarımıza Türkçe kısaltmalı ve Türkçe tam kısaltmalı çeviri tabloları ile diğer dil tabloları için geliştirmelerin en son güncellemelerini sunar.

  • Modern Uygulamalarda İletişim Kutularını Okuma

Bir masaüstü uygulamasında bir iletişim kutusu görüntülendiğinde, JAWS’in iletişim kutusunun tüm içeriğini okuması için INSERT+B tuşlarına basabilirsiniz. Bu kısayol artık çeşitli açılır pencere iletişim kutularının da içeriğini okumak için kullanılabilir. Bu özellik Mail, Store ve Edge de dahil olmak üzere bir çok Modern uygulamada da çalışır.

 

Eski Jaws sürümlerine ait notlar

 

  • Jaws 18.0 Neler Yeni?

Nuance Vocalizer Expressive 2.2 Sürümü Desteği:
Jaws 18.0 ile birlikte; Nuance firmasının Vocalizer Expressive 2.2 sürümü sesleri desteklenmeye başlandı. Bu sürümde Türkçe için yeni bir ses yayınlanmazken, mevcut Yelda ve Cem seslerinin kalitesi hissedilir derecede arttırılmış durumda. Yüksek kalite sesler için konuşma telafuz düzeltmeleri ve ses kalitesinde iyiliştirmelerin yapıldığı bu sürümde, ayrıca Yelda ve Cem seslerinin sıkıştırılmış düşük kalite sesleride kullanılabilir. Vocalizer Expressive 2.2 sürümü yalnızca Jaws 18.0 sürümü ile birlikte kullanılabilirken, yeni sürüm yüklenmediği takdirde 1.1 sürüm sesleri Jaws 18.0 ile kullanılabilmektedir. Not: Jaws 18.0 sürümü, Vocalizer Expressive 2.2
Türkçe sıkıştırılmış sesleri ile birlikte yüklenir ve kurulumdan itibaren Türkçe konuşur.

Fare Yineleme:
Önceki sürümlerde yalnızca fare imlecini Jaws İmleci ile klavye üzerinden kontrol edebilmenizi sağlayan Jaws; 18.0 ile birlikte fare yinelemesi özelliği sayesinde fiziksel fare hareket ettirilerek de imlecin odaklandığı konumu seslendirebiliyor. Fare imlecinin altındaki metinleri karakter, sözcük, satır ve paragraf kiplerinde okutabildiği bu özellik sayesinde, ayrıca Jaws üzerinde bulunulan ögenin türünü, durumunu ve tanımını da söyleyebilmektedir.
Fare Yinlemesini ayarlamak için;

1. INSERT + 6 ile Jaws ayar merkezini açın.
2. Ayarların tüm uygulamalar için geçerli olması için CTRL + SHIFT + D
tuşlarına basın.
3. TAB ile ağaç görünümü üzerine gelin ve F harfine basarak Fare Yinelemesi ögesini bulup sağ yön tuşu ile genişletin.
4. YUKARI/AŞAĞI yön tuşları ile dolaşarak Fare Yinelemesi Etkin seçeneğini bulun, etkinleştirmek için aralç çubuğuna basın.
5. AŞAĞI yön tuşu ile Fare Yinelemesi konuşmayı keser ögesine gelin. Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda, farenin hareket ettirilmesi ile mevcut konuşma durdurulur ve imlecin en son odaklandığı öğe okunmaya
başlanır.
6. AŞAĞI yön tuşu ile Fare Yineleme gecikmesi ögesine gelin. Bu seçenek, fare imlecinin bir ögeye odaklanmasından sonra, ne kadar süre sonra seslendirileceğini belirler. 0.2 saniye ile 2 saniye arasında seçim yapabilir, Bekleme yok seçeneğini seçerek imleç altındaki öğenin hemen okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarı değiştirmek için aralık
çubuğuna basabilirsiniz.
7. Fare yineleme birimi seçeneğine gelin ve fare imleci altındaki metnin karakter, sözcük, satır ve paragraf olarak nasıl okunacağını seçmek için aralık çubuğunu kullanın.
8. Öğe tanımlarını söyle seçeneğini işaretleyerek, fare imleci altındaki öğeler ile ilgili tanım bilgilerinin okunmasını
sağlayabilirsiniz.
9. Öğe kontrol türü ve durumunu söyle seçeneğini işaretleyerek, fare imlecinin altındaki öğenin türünü ve durumunun seslendirilmesini sağlayabilirsiniz.
10. Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra, TAB ile tamam düğmesine gelip ENTER ya da ARALIK çubuğuna basarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Fare yinelemesini hızlıca ayarlamak için, INSERT + ARALIK çubuğu ve harfine basıp; karakterler için C, sözcükler için W, satırlar için L, paragraflar için P, Fare yinelemesini açmak ve kapatmak için O harfine basabilirsiniz.

Önceki Jaws Sürümündeki Ayarlarınızı Taşıyın:
Jaws 18.0.1835 sisteminize kurduğunuzda, önceki Jaws sürümünde kullanmakta olduğunuz kullanıcı ayar dosyalarınız otomatik olarak algılanır ve bu ayarlarınızı Jaws 18.0.1835 içerisine taşıyabileceğiniz bir yardımcı uygulama çalıştırılır. Kullanıcı ayarlarını taşı iletişim kutusunda, ayarlarını taşımak istediğiniz eski Jaws sürümünüzü seçip Evet düğmesine basarak, tüm yapılandırmalar, scriptler ve diğer eklemiş olabileceğiniz mataryeller jaws 18.0.1835 içerisine taşınır. Bu işlemi daha sonra yapmak için, Jaws olanaklar menüsüne eklenen İçe/Dışa Aktar alt menüsündeki Ayarları Taşı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ayarları İçe/Dışa Aktar:
Mevcutta kullandığınız kullanıcı ayarlarınızı, Scriptlerinizi, ve diğer özelleştirilmiş materyellerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşmak ya da daha sonra kullanmak üzere yedeklemek için, İçe/Dışa aktar özelliğini kullanabilirsiniz. Mevcut ayarlarınızı yedeklemek için Dışa Aktar özelliğini, bir yedek dosyasını geri yüklemek için içe aktar özelliğini kullanabilirsiniz. Jaws olanaklar menüsüne eklenen İçe/Dışa aktar alt menüsünden ayarlarınızı İçe/Dışa aktarma işlemlerini yapabileceğiniz yardımcı uygulamalara ulaşabilirsiniz. Dışa aktarma yardımcısını çalıştırdığınızda, ayarlarınızın tamamı ya da bir kısmı için yedek oluşturabilmenizi seçeceğiniz bir iletişim kutusu görüntülenir. Ayarlarınızın tamamını seçmeniz durumunda, tüm Jaws kullanıcı dosyalarınızı içeren bir paket oluşturulur. Kısmi yedeklemeyi seçmeniz durumunda, Jaws kullanıcı ayarlarından hangilerini yedeklemek istediğiniz sorulur ve seçiminize göre yedek oluşturmanız sağlanır.

Sanal İmleci Web İletişim Kutularında Kısıtlama:
Eğer ki bir Web sayfasında çalıştırılan uygulama ile ilgili Web iletişim kutusu görüntülenirse, Jaws otomatik olarak sanal imleci bu Web iletişim kutusu ile kısıtlayarak sınırlandırmaktadır. Bu iletişim kutusunda dolaşırken ya da bir yazım alanına yazarken, sayfa içeriğinin diğer kısımları jaws tarafından gösterilmez. INSERT + R tuşlarına bastığınızda ya da yeni bir sayfa yüklendiğinde, Web iletişim kutusu kısıtlaması kaldırılır.

Ses Zayıflaması:
Bu özellik ile Jaws konuşurken diğer uygulamaların sesi otomatik olarak kısılır. Jaws ile çalışırken aynı zamanda da arka planda bir müzik dinlemek istediğinizde, müzik sesinin jaws konuşmasını bastırmasın istiyorsanız, ses zayıflaması özelliğini etkinleştirerek Jaws konuşurken diğer seslerin kısılmasını sağlayabilirsiniz. Bu
özelliği etkinleştirmek için;
1. INSERT + 6 ile ayar merkezini açın.
2. Ayarların tüm uygulamalar için geçerli olması için CTRL + SHIFT + D tuşlarına basın.
3. Ayar arama kutusuna ses zayıflaması yazın ve TAB tuşuna basın.
4. Ses zayıflaması kullanarak Jaws konuşurken diğer sesleri kıs onay kutusunu işaretleyin ve TAB ile tamam düğmesini bulup girişe basın.
Bu şekilde ses zayıflamasını etkinleştirmiş olursunuz. Ayrıca INSERT + Aralık çubuğu ve D harfine basarak ses zayıflamısını hızlıca açıp kapatabilirsiniz. Not: Ses Zayıflaması yalnızca Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Geliştirilmiş Jaws Dokunmatik Desteği:
Jaws 15.0 ile birlikte dokunmatik ekranlı Windows tabletlerin kullanılabilmesi sağlanmıştı. Jaws 18.0 ile birlikte ise dokunmatik ekranlı Microsoft Pro tabletler ve daha küçük ekranlı dokunmatik tabletler gibi kullanım kapsamı genişlemiş oldu. Windows hareketleri ve Jaws’a eklenen yeni parmak hareketleri ile ekranda dokunmatik dolaşım kolaylaştırıldı; Ayrıca Jaws 18.0‘ın yüklü olduğu bir tablette, Ana sayfa ve ses açma tuşlarına birlikte basarak Jaws’ı başlatabileceğiniz yeni bir kısayol eklenmiştir.

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Sıkıştırılmış Sesler (13.6 MB) Tıklayınız.

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Yelda Yüksek Kalite (473 MB) Tıklayınız.

Vocalizer Expressive 2.2 Türkçe Cem Yüksek Kalite (120 MB) Tıklayınız.Jaws For Windows Ekran Okuma Programları 17.0.2619 Sürümleri

JAWS 17.0.1539 64Bit Türkçe İndirmek İçin Tıklayın
JAWS 17.0.1539 32Bit Türkçe İndirmek İçin Tıklayın

JAWS 17.0.1539 Türkçe Sürümü Hazır!!!

   Jaws Araştır Merkezi:
Jaws 16.0 ve 17.0 sürümlerinde kaybettiğimiz, Jaws Araştır merkezinde bulunan modüller artık yepyeni arayüzleri ile kullanıma açıldı. Bu sürümün Jaws araştır merkezinde neler bulunuyor? Eski sürümlere nazaran, bu sürümde araştır merkezindeki liste daha kısa ve öz. Ancak bir okadar da dopdolu. Daha önceden teker teker araştır merkezi listesine eklediğimiz haber kaynakları, artık Haberler başlığı altında tek bir başlık altında toplandı. Bu sayede jaws
programına kullanıcılar tarafından müdahale yapılmaksızın, yapılan istekler doğrultusunda bu bölüme yeni haber siteleri eklenebilecektir. Eski sürümde kullanılan TurEng çeviri modülü, bu sürümde yerini yandex çeviri modülüne bırakmış bulunuyor. Tek seferde on bin karaktere kadar çeviriyi destekleyen yandex çeviri, erişilebiliriği ve
çeviri sonuçlarına kolay erişimiyle kullanıcılara rahat ve hızlı çeviri imkanı sağlıyor.Yandex çeviriyi kullanabilmeniz için, ilk önce kaynak ve hedef dilleri ayarlamanız gerekiyor. Yandex çeviri ayarlarını açmak için, insert+aralık çubuğu ve shift+ç tuşlarına basın.Yandex çeviri ayarları ekranında, hedef dil ve kaynak dili değiştirebileceğiniz iki adet bağlantı bulunur. Bu ekranda yukarı ve aşağı yön tuşları ile dolaşılır, bağlantıları etkinleştirmek için
girişe basılır. Değiştirmek istediğiniz ayar bağlantısına tıkladığınızda, ilgili ayar için seçim yapabileceğiniz menü açılır. Burada yukarı ve aşağı yön tuşları ile listede dolaşabilir, seçim yapmak için girişe basabilirsiniz. Yandex çeviriye göndermek istediğiniz bir metni, CTRL+C ile pano hafızasına kopyalamanız gerekir. Eğer ki pano hafızasında bir metin bulunuyor ve bunu çevirmek istiyorsanız, insert+Aralık çubuğu tuşlarına ve Ç harfine basın. Daha önceden ayarladığınız dil seçiminize göre, yandex metni çevirecek ve bir metin alanında sonuçları görüntüleyecektir. Görüntülenen sonuçları CTRL+A ile tümünü seçebilir, üzerinde düzenleme yapabilir, dilediğiniz zamanda kopyalayabilir ya da silebilirsiniz. Sonuçları silip, çevirmek istediğiniz yeni bir metni yazıp, bu metni kopyalayarak doğrudan CTRL+Y tuşlarına basarak sonuç görüntüleme ekranında da yeni bir çeviri işlemi başlata bilirsiniz. Haberler modülünü kullanabilmeniz için, insert+Aralık çubuğu tuşlarına ve R harfine basarak jaws araştır merkezine gidin. Bir defa tab yaparak listeye gelin ve yukarı aşağı yön tuşları ile haberler modülünü bulup girişe basın. Açılan ekranda yukarı aşağı yön tuşları ve seri dolaşım tuşlarını kullanarak gezinebilirsiniz. İlk olarak hangi haber yayınını okumak istediğinizı seçmeniz gerekir. Yön tuşları ile ya da C harfine basarak seçim kutusunu bulup girişe basın; açılan seçim kutusunda yön tuşları ile okumak istediğiniz haber yayınını bulup tab tuşuna basın. Haber
kategorilerini göster düğmesi üzerinde girişe basarak seçilen kaynağa ait yayın listesine ulaşmış olacaksınız.
Yayın kategorisi seçme ekranında da aynı şekilde seçim kutusuna giderek, okumak istediğiniz haber kategorisini seçin ve tab ile haber sayfasını görüntüle düğmesine gelerek girişe basın. Artık seçilen yayın sayfasına ait tüm haberler sayfada listelenmiş olacaktır. Eğerki seçilen kategoride yayınlanmış güncel haber bulunmuyorsa, sayfada haber görüntülenmez; Bu durum haber yayın sitelerinin, RSS akışlarını güncelleştirmelerine bağlı olarak değişir.
Haber başlıkları arasında H ve Shift+H tuşları ile dolaşabilir, seçili haber başlığına ait içeriği okumak için aşağı yön tuşunu kullanabilirsiniz. Jaws araştır merkezinde daha öncedende bulunan Havadurumu ve Wikipedia modüllerini de, aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Microsoft Office Word:
Jaws 17.0’nin önceki sürümünde, Word uygulamasında kullanılan paragraf hizalama kısayolları ve metin tutarsızlığını kontrol etme özelliğinde lokalizasyon sorunları bulunuyordu. Bu sürümde daha önceki lokalizasyon hataları giderilmiş olup, Word uygulamasının kullanımında sorun yaşanmamaktadır.

   Diğer Yenilikler:
 Windows 10 metro uygulamalarının arayüzleri artık daha erişilebilir şekilde okunabiliyor. Windows 10 oturum açma ekranında karşılaşılan ekrana odaklanma sorunu düzeltildi. Windows 10’da bulunan sanal masaüstü kullanımı artık jaws ile daha erişilebilir.Laptop klavye düzeninde, pil durumunu öğrenmek için kullanılan
JawsTuşu+Shift+B kısayoluna bir defa basıldığında pil durumu, iki defa basıldığında ise ağ bağlantısı durumu okunmaktadır. Ayrıca; Bu sürümde jaws genelinde kullanılan bazı özelliklere ait lokalizasyon çevirileri düzeltildi, ingilizce olan yerler Türkçe’ye çevrildi. Vocalizer Expressive Yelda sentezleyicisi için, Sayın Bilgin Yılmaz’ın katkılarıyla 53 adet yeni telafuz düzeltmesi eklendi. Jaws kurulumu esnasında, Jaws Konuşan Yükleyicisinin, kurulum ekranını okumama sorunu düzeltildi. Daha önceden bulunan Jaws professional ve ev kullanımı lisans
türlerine ek olarak, Öğrensi lisansı sürümü eklendi. Çok yakında yeni sürüm içinde aktif olacak, FSCast özelliği eklendi. Jaws PodCast olarak da adlandırabileceğimiz Bu özellikle, jaws ile ilgili yapılan sesli anlatımlar, tüm kullanıcılara duyuru şeklinde yayınlanacak, yapılan anlatım ile ilgili bilgilendirme ve istenirse ses dosyasını hemen dinlemeye başlama mümkün olacak.

Not: Jaws programının Türkçe bir sentezleyici ile konuşmasını istiyorsanız, ücretsiz Vocalizer Expressive Yelda sesini aşağıdan indirebilirsiniz.

Vocalizer Expressive Türkçe Yelda Yüksek Kalite İndir
Vocalizer Expressive YELDA Sesi Alternatif İndirmek İçin Tıklayın

Vocalizer Expressive CEM Sesi Alternatif İndirmek İçin Tıklayın.

Değerli kullanıcılarımız;
Braille Teknik olarak JAWS 17.0 Türkçe sürümünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz!

JAWS 17.0.1214 Sürümünde Neler Yeni?

1. Akıllı Gezinme:
Akıllı gezinme; kullanıcıların karmaşık Web Sayfaları ve web uygulamaları üzerinde, daha verimli etkileşimlerini sağlayan yeni bir özelliktir.

1.1 Tanım:
Günümüzde ve gelecekte, kullanıcılar artan ihtiyaçlar doğrultusunda, web sayfalarındaki karmaşık form alanları, tablolar ve uygulamalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum özellikle günlük ihtiyaçları karşılayan şirketlerin, devlet kurumlarının, alışveriş siteleri ve bankaların çevrimiçi servislerine erişimi etkilemektedir.
Windows İçin Jaws, 17.0 sürümü ile birlikte Akıllı gezinme özelliğiyle, kullanıcılarına web sayfalarındaki uygulamalar üzerinde, sol-sağ ve yukarı-aşağı yön tuşlarını kullanarak hızlı etkileşim kurmalarını sağlamaktadır.

1.2 Kullanım İpuçları:
Normalde yukarı-aşağı satır okuma, sol-sağ karakter okuma için kullanılan tuş grubudur. Akıllı gezinme özelliğinde, web sayfasındaki form alanlarında, tablo ya da uygulama bölümlerinde yön tuşlar ile doğrudan kontroller arasında gezinilebilmektedir. Örneğin bir tablo içerisindeki sütun ve satır hücreleri arasında yön tuşlarına basarak gezinmek mümkündür. Üzerinde bulunulan kontrolü karakter karakter okumak için numpad 5’e veya insert numpat5’e iki kez basılması ya da İnsert yukarı yön tuşuna iki kez basılması gerekir. Bu şekilde sol ve sağ yön tuşları ile karakter karakter, kontrol+sağ-sol yön tuşları ile sözcük sözcük okuma yapabilirsiniz. yukarı-Aşağı veya tab tuşlarına basılması akıllı gezinme özelliğini sürdürerek Sol ve sağ yön tuşları kontroller arasında gezinmenizi sağlar. Akıllı gezinme özelliğini kontroller, kontroller ve tablolar ya da kapalı olarak yapılandırabilirsiniz. Kontroller olarak yapılandırdığınızda sol ve sağ yön tuşları yalnızca düğmeler, bağlantılar, yazım alanları, liste kutuları, ağaç görünümleri ve başlıklar üzerinde gezinme yapar. Bu durumda Tablolar için İnsert+Aralık çubuğu ve T tuşları ile tablo kipi kullanılmalıdır. Kontroller ve tablolar olarak yapılandırıldığında, bu kontrollerin yanı sıra, tablo sütun ve satır hücreleri üzerinde de gezinmek mümkün olur. Yukarı ve aşağı yön tuşları ile dolaşırken bulunduğunuz satırda sayfa düzenine göre yatay konumda birden fazla bağlantı bulunuyorsa, akıllı gezinme özelliği etkin durumdayken bir uyarı ses çalınarak bildirilir. Bu durumda sol-sağ yön tuşları ya da tab ile gezinilebilir. Ayrıca bir tablo içerisindeki satır hücreleri arasında sağ-sol yön tuşlarına basılarak gezerken, sağ tuşu ile satır sonuna doğru gidip, en son hücre üzerinde tekrar sağ yön tuşuna basılması durumunda bir alt satıra geçilir ve uyarı sesi çalınarak sonraki satıra geçildiği bildirilir. Aynı şekilde sol tarafa doğru gidilirken, satırın ilk hücresi üzerinde sol yön tuşuna basılması durumunda üst satıra geçilir ve uyarı sesi ile bildirilir. Akıllı gezinme özelliğini yalnızca sanal imleç kullanılırken kullanmak mümkündür. Sanal imleç etkinken akıllı gezinme özelliğinin durumunu öğrenmek için alt+delete ya da insert+tab tuşlarına basabilirsiniz.

1.3 Akıllı Gezinme Özelliğini Ayarlama:
Akıllı gezinme özelliği varsayılan olarak kapalıdır. Akıllı gezinme özelliğini etkinleştirmenin birden fazla yolu vardır.
1.3.1 Jaws Başlangıç Sihirbazı: Jaws başlangıç sihirbazında, ortak ayarlar bölümünde, akıllı gezinme özelliğini kapalı, kontroller veya kontroller ve tablolar olarak ayarlamak mümkündür.
1.3.2 Jaws Ayar Merkezi: İnsert+6 ile etkinleştirilen jaws ayar merkezinde, varsayılan, uygulamaya veya web sitesine özel ayar yapmak mümkündür. Varsayılan olarak ayarlamak için ayar merkezi üzerinde
Kontrol+Shift+D tuşlarına basılır. Web sitesine özel ayar yapmak için W Kontrol+Shift+tuşlarına basılır. Uygulamaya özel yapmak için, ayar yapacağımız üzerinde ayar merkezi İnsert+6 ile açılır. Ayar merkezinde, tab ile ulaşacağınız ayar arama kutusuna, akıllı gezinme yazılarak akıllı gezinme özelliğini yapılandırabileceğiniz seçeneğe doğrudan erişilebilinir. İlgili seçenek üzerinde aralık çubuğuna basarak Akıllı gezinme özelliğini kapalı, kontroller veya kontroller ve tablolar şeklinde ayarlayabilirsiniz. Ayar merkezinde yapılan değişiklikleri kaydetmek için tab ile tamam düğmesi üzerine gelinip girişe basılır.
1.3.3 Seri Ayarlar: Akıllı gezinme özelliğini, ayar merkezinde olduğu gibi seri ayarlardan da yapılandırmak mümkündür. İnternet tarayıcısı üzerinde İnsert+V tuşlarına basarak seri ayarlar etkinleştirilir. Arama kutusuna akıllı gezinme yazılarak ilgili seçenek bulunur ve tercihinize göre yapılandırılabilir.
1.3.4 Akıllı Gezinmeyi Geçici Olarak Etkinleştirme: Akıllı gezinme özelliğini varsayılanda kapalı olarak yapılandırdığınızda, web tarayıcısı üzerinde ihtiyaç duyulması durumunda İnsert+X kısayolu ile etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda akıllı gezinme özelliği geçici olarak etkinleştirilmiş olacaktır. Web sayfası güncellendiğinde, tarayıcı kapatıldığında ya da tekrar İnsert+X tuşlarına basılana kadar akıllı gezinme özelliğini kullanabilirsiniz.

2. Web Sitelerine Özel Ayar Ve Script Desteği:
Windows İçin Jaws uygulamasının önceki sürümlerinde uygulamalara özel ayar ve script desteği bulunuyordu. 17.0 Sürümü ile birlikte, web adreslerine özel ayar dosyaları ve script dosyaları oluşturabilme özelliği eklendi ve web siteleri için ayrı ayrı ayarlamalar yapmak ve script yazmak mümkün hale geldi.
2.1 Web Sitesine Özel Ayarları Yapılandırma:
Akıllı gezinme gibi, web sitelerine özel olarak yapılandırmak istediğimiz ayarları yapmak için, ilgili web sitesi üzerinde insert+6 tuşlarına ya da insert+F2 ile açabileceğimiz jaws yöneticisi çalıştır iletişim kutusundan ayar merkezini açın. Ayarları web sitesine özel yapılandırmak için Kontrol+Shift+W tuşlarına basarak web adresine özel ayar dosyasını oluşturun veya açın. Ayar merkezi arama kutusuna yapılandırmak istediğiniz ayarı yazın ve ağaç görünümü bölmesinde ilgili ayarı yapılandırıp, tab ile tamam düğmesini bulup girişe basın. Bundan böyle kaydedilen ayarlar, yanlızca etkin web sitesi için geçerli olacaktır.
2.2 Web Sitesine Özel Script Oluşturma:
Script oluşturmak istediğiniz web adresine tarayıcıdan giriş yaptıktan sonra; insert+0 ya da insert+F2 jaws yöneticisi çalıştır iletişim kutusundan jaws yapılandırma yöneticisini etkinleştirin. Etkin web sitesine özel kaynak dosyasını açmak için Kontrol+Shift+w tuşlarına basın. Kaynak dosyasında gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Kontrol+S ile kodları derleyin. Bundan böyle yazılan script kodları, yalnızca ilgili web sitesine giriş yapıldığında geçerli olacaktır.

3. Gelişmiş Dokunmatik Ekran Desteği:
Windows İçin Jaws, 15.0 sürümü itibariyle dokunmatik ekranlı tablet bilgisayarlarda dokunmatik imleç ile uygulamalar üzerinde gezinme ve metin okuma gibi özelliklere sahipti. 17.0 sürümü ile birlikte, metin seçme, kes-kopyala-yapıştır gibi gelişmiş düzenlemelere, dokunmatik klavye ile metin girişlerinizi yapabilmenize de olanak veriyor.

3.1 Windows Dokunmatik Klavye Kullanımı:
Dokunmatik klavye, masaüstündeki dokunmatik klavye düğmesine tıklanarak ya da dört parmakla hızla aşağı ve yukarı hareketi ile etkinleştirilebilir. Dokunmatik klavye üzerine parmağınızı koyup gezdirmeye başladığınızda, jaws üzerinde bulunulan tuşları seslendirecektir. Parmağınız klavyenin dışına çıktığında ya da klavye açılıp kapandığında jaws size mesaj ve uyarı sesiyle bildirir. Dokunmatik klavyeyi kapamak için hızla aşağı ve yukarı hareketini kullanabilirsiniz. Dokunmatik klavyeyi iki kip ile kullanabilirsiniz. dokunmatik ekran klavyesini kullanmaya henüz yeni başladıysanız, standart yazma kipini, harflerin konumlarına aşina ve hızlı yazmak istiyorsanız, dokunmatik klavye kipini kullanabilirsiniz. Standart yazma kipinde, tek parmağınız ile üzerine geldiğiniz karakteri yazmak için çift dokunmanız gerekirken, dokunmatik yazma kipinde üzerinde bulunduğunuz harfi yazmak için parmağınızı kaldırmanız yeterli olacaktır. Dokunmatik klavye ile ilgili ayarları, ayar merkezinde, arama kutusuna dokunmatik klavye yazarak bulabilir ve üzerinde F6 tuşuna basarak gerekli yapılandırma penceresine ulaşabilirsiniz.

3.2 Diğer Dokunmatik İmleç Geliştirmeleri:
Dokunmatik imleci gezinme kipi ve metin okuma kipinde kullanabiliyordunuz. Bunun için daha önceden rotor hareketi ile seçim yapılması gerekiyorken, Bundan böyle, internet sayfalarında, word dokümanlarında bulunan metinleri okuduğunuzda, jaws otomatik olarak metin okuma kipine geçiyor. Tek parmağınız ile ekran üzerinde kontroller arasında gezindiğinizde ise, gezinme kipine otomatik olarak geçiş yapıyor. Ayrıca metin okuma kipinde karakter, sözcük, satır, paragraf, satır sonu-başı gibi imleci hızlı taşıyabileceğiniz parmak hareketleri eklenmiştir. İki parmağınızla çift dokunarak okumayı susturma ve devam ettirme, bulunduğunuz konumdan itibaren okuma gibi parmak hareketleri de yeni sürüme dahil edilmiştir. Ayrıca jaws yeni sürümünde, tablet tutuş konumunu da bildiriyor. Tabletin oto döndürme özelliği etkin durumdaysa, dikey tutulduğunda dikey, yatay tutulduğunda yatay ana sayfa düğmesi sağda şeklinde bildiriliyor.

4. Önceki Jaws Sürüm Scriptlerinin Uyumu:
Jaws’un önceki sürümlerinde komut satırı “SCompile.exe” ya da jaws yapılandırma yöneticisi aracılığıyla derlenmiş scriptler artık çalışmayacaktır. Bunun sebebi jaws 17.0 lokalizasyon çalışmalarını etkileyen yeni düzenlemelerdir. Eski scriptlerin jaws 17.0’a göre derlenebilmesi için kaynak *.jss dosyasına ;#pragma usePoFile 0 satırı eklenmesi gerekir.


Jaws For Windows  Sürümleri indirme linkleri